Obowiązek kontroli systemów ogrzewania i chłodzenia budynku wprowadza Ustawa_z_dnia_29_sierpnia_2014_r_o_charakterystyce_energetycznej_budynków.
Kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji w budynku może dokonywać osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia oraz jest wpisana do wykazu osób uprawnionych do kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji w centralnym rejestrze na stronie Ministerstwa Rozwoju.
Właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek poddać budynki w czasie ich użytkowania kontroli:
1) okresowej, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego systemu ogrzewania, z uwzględnieniem efektywności energetycznej kotłów oraz dostosowania ich mocy do potrzeb użytkowych:
- co najmniej raz na 5 lat – dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,
- co najmniej raz na 2 lata – dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej ponad 100 kW,
- co najmniej raz na 4 lata – dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej ponad 100 kW;
2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na ocenie efektywności energetycznej zastosowanych urządzeń chłodniczych o mocy chłodniczej nominalnej większej niż 12 kW.
Kontrola obejmuje ocenę sprawności tych systemów oraz ich dostosowania do potrzeb użytkowych budynków. Nie dokonuje się kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji, w których od ostatniej takiej kontroli nie dokonano zmian mających wpływ na ich efektywność energetyczną.